Gosausee: 2 úchvatná jezera s výhledem na Dachstein

 

Možná jste již navštívili populární a krásné městečko Hallstatt a možná jste si také cestou všimli odbočky na jezera Gosauseen. A možná také ne. V tom případě je dnešní tip na výlet k rakouským jezerům Gosausee určený právě vám. Pokud jste z jižních Čech, dá se výlet k těmto dvěma kouzelným místům naplánovat i v rámci jednodenního výletu, dnešní příspěvek však budeme věnovat pouze Gosau a dvěma nedalekým horským jezerům, od kterých budete mít doslova úchvatný výhled na horský masiv Dachstein.

Akční ubytování v okolí Gosau – vyhledejte a rezervujte ZDE

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Gosau 

V nadmořské výšce 767 m se v hornorakouské Solné komoře nachází malebné městečko Gosau, které je zároveň lyžařskou oblastí Dachstein West. Všude kolem zde budete obklopeni takovou přírodní krásou, že vás ani nepřekvapí, proč je daná oblast vyhlášena za přírodní rezervaci. Nezáleží na tom, zda se v oblasti kolem Gosau budete chtít ubytovat na víkend, či na delší dovolenou. Můžete si být jisti, že se zde v žádnou roční dobu nebudete nudit a zažijete jistě příjemně nezapomenutelné zážitky. Jen pár kilometrů cestou do kopce to z Gosau budete mít k úchvatným jezerům Gosauseen, které jsou pro tuto oblast, především přes léto, turistickou atrakcí číslo jedna.


7 ověřených tipů na ubytování v Gosau 


 

Gosau

Gosau / photo credit: Rakouská jezera

Cesta a parkování u Gosausee

Cesta k prvnímu jezeru Vorderer Gosausee vám z Českých Budějovic bude trvat cca do 3 hodin cesty autem a projíždět budete přes Linz, kolem jezera Traunsee. Tato úchvatná rakouská jezera leží v okrese Gmunden. V momentě, kdy dorazíte na rozcestí, kde nalevo vede cesta do Hallstattu a napravo do Gosau, můžete již klidně vypnout navigaci a kochat se cestou přes malebné údolí Gosautal.

Parkování u Gosausee

Parkování u Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Co se týče parkování u Gosausee, neměli byste mít problém najít místo pro své auto ani v sezóně. Parkování je bezplatné. Jediné, na co je dobré pamatovat, že kdo přijede na parkoviště dřív, ten bude parkovat výš. Pokud je horní parkoviště plné, dá se parkovat podél cesty na vzdálenějších odstavištích. Zde je možné zaparkovat i obytná auta.

Vorderer Gosausee

Od horního parkoviště je to jen pár kroků / schodů k prvnímu z jezer Gosausee, k Vorderer Gosausee. Procházet budete kolem příjemného hotelu, kde se nejenom můžete ubytovat, ale i naobědvat či zajít na něco dobrého po výletu kolem jezer. Jakmile se budete blížit k samotnému břehu jezera, počítejte s tím, že za jakéhokoliv počasí budete doslova ohromeni výhledem jak na samotné jezero, tak i na kulisu horského masivu Dachstein. Ne nadarmo jsou tato jezera považována za jedny z nejfotogeničtějších, které můžete v Rakousku navštívit.

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Pokud se k jezerům vypravíte v letní sezóně, doporučuji přibalit si i plavky, počítejte však s tím, že teplota vody je zde pouze pro otužilé. Však se taky Vorderer Gosausee rozprostírá v nadmořské výšce 933 metrů. Na délku měří cca 1, 8 kilometrů a na šířku cca 500 mětrů. Obejít Vorderer Gosausee vám bude trvat přibližně hodinu cesty a nemusíte se obávat vzít si na výlet ani kočárek. Cestou natrefíte na konci pravého břehu na vodopád, který má největší sílu na jaře, při tání sněhu v z horských vrcholků.

Koupání u Gosausee

Koupání u Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Vorderer Gosausee

Vorderer Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Jezero je oblíbené i pro milovníky ferat. Přímo u jezera si můžete vychutnat jednu z těch lehčích a zážitkových. Vorderer Gosausee je však vyhledávaným jezerem také pro potápěče. Hlobka jezera byla naměřena v necelých 100 metrech. Za hezkého počasí si zde můžete půjčit i veslice, ze kterých bude váš výhled na okolní přírodu ještě umocněn.Ubytování u Gosausee


 

Kolem dokola naleznete hned několik míst, která jsou přístupná ke koupání. Hlavní koupaliště je však na trávě, pokud se po příchodu k jezeru vydáte stranou vpravo. Příjemné koupání je i na druhé straně, kde se nachází přírodní pláž v mírném svahu pod cestou.

Hinterer Gosausee

Byla by škoda zůstavat při vašem výletu do Gosau jen u prvního jezera Gosausee. Za přibližně 1- 2 hodiny chůze dojdete po pohodlné štěrkovité cestě k dalšímu horskému drahokamu, k Hinterer Gosausee. Na stezku k hornímu jezeru se jednoduše napojíte z levé strany od předního jezera. Je dobré počítat s mírným stoupáním, které dokáže netrénované jedince unavit již v první polovině cesty. Na cestu s dítětem si přibalte nosítko. Psy je třeba mít na vodítku. Pokud jste příznivci horských procházek s mírným převýšením, bude tento výlet to pravé pro vás. Cestou vás čeká zážitková cesta kolem potoka a menších vodopádů, kde se dá v letním horku svlažit nohy.

Gosauseen

Gosauseen / photo credit: Rakouská jezera

Váš výlet bude zpříjemňovat i impozantní výhled na Dachstein a pokud ho budete mít stále před sebou, budete vědět, že jdete správně.Procházet budete i kolem prostředního horského jezera, které za sucha není téměř vidět. Pár set metrů před cílem se nezapomeňte zastavit na dechberoucí vyhlídku až na Vorderer Gosausee, chráněné okolními masivy. Jakmile dorazíte do cíle, čeká vás hned na začátku Hinterer Gosausee lavička, ze které je pohled přímo Dachstein, jak se zrcadlí v jezeře přes velký pařez. Právě tento pařez je jednou z nejfotografovanějších dominant tohoto výletu. Za suchého počasí vám vylézt na něj a vyfotit se nebude dělat potíž, za vlhka si dávejte ale pozor.

Gosauseen

Gosauseen / photo credit: Rakouská jezera

Určitě však nezůstavejte pouze na začátku jezera. Pokud Hinterer Gosausee obejdete až dozadu, narazíte na horské chaty, kde se v jedné z nich prodává malé občerstvení a posedíte na terase. Prakticky po celé cestě můžete narazit i na dobytek, který se zde volně pase. Ačkoliv jsou místní krávy na lidi poměrně zvyklé, je dobré je příliš nedráždit a držet se dál. V létě se z této strany nabízí i osvěžující koupání v jezeře. Pláž je oblázková a voda průzračně čistá.

Hinterer Gosausee

Hinterer Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

V letních měsících zde vydržíte klidně do večera a budete se stále kochat odrazem Dachsteinu a okolních lesů a hor v jezerech, v jarních a podzimních měsících však myslete na to, že je kvůli viditelnosti po cestě dobré vrátit se včas před setměním.

Hinterer Gosausee

Hinterer Gosausee / photo credit: Rakouská jezera


Ubytování u Gosausee


Výlety u Gosausee 

  • Výstup k horské chatě Adamekhütte
Gosauseen

Cesty jsou u Gosauseen dobře značené včetně cca času / photo credit: Rakouská jezera

  • Výstup na Hoher Dachstein
  • Výlet lanovkou Gosaukammbahn přímo od jezera Vorderer Gosausee do turistického alpského ráje Zwieselalm
  • Zážitkové feraty pro začátečníky i pro náročné
Feraty u Gosausee

Feraty u Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Feraty u Gosausee

Feraty u Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Feraty u Gosausee

Feraty u Gosausee / photo credit: Rakouská jezera

Více informací ke středně náročným i k několikadenním trekům v okolí Gosauseen si zjistíte přímo v některém z informačních středisek na místě či online.

Podzimní nálada u Gosausee 

Gosausee na podzim

Gosausee na podzim / photo credit: Rakouská jezera

Snad nejkouzelnější atmosféru je možné u jezer Gosauseen zažít za slunečného počasí na podzim. Stromy kolem jezer se zbarvují do podzimních odstínů a i pro fotografy je to ten pravý ráj právě v těchto měsících. Jak to u jezer Gosausee vypadá na podzim, se můžete podívat v tomto vyprávění:

Ubytování u Gosausee

>> Pro více informací a rezervaci ubytování rozklikněte vždy náhled hotelu <<

V případě, že vás zajímá především výlet k jezerům Gosausee, doporučujeme si rezervovat ubytování přímo na břehu u  Vorderer Gosausee, v příjemném rodinném pensionu s oblíbenou restaurací. Pokud si zajistíte rezervaci včas, vyplatí se připlatit si i za pokoj s výhledem na jezero. V nabídce jsou i rodinné a zrekonstruované pokoje. Pro vaši bezstarostnou dovolenou u Gosausee je možné zaplatit si polopenzi za dobrou cenu.

ZJISTIT NEZÁVAZNĚ CENU V HOTELU PŘÍMO U JEZERA ZDE >> 

Ubytování u Gosausee

Ubytování u Gosausee / photo credit: Rakouská jezeraDále jsme pro vás vybrali v Gosau a okolí: 


Ubytování v Gosau


Pro čtyřnohé mazlíčky:

V hotelu COOEE alpin Hotech Dachstein je možné ubytovat se se svým čtyřnohým mazlíčkem – je třeba rezervovat dopředu a může být účtován poplatek navíc.


Ubytování v Gosau


Rádi byste spojili s výletem k jezerům Gosauseen a k oblíbenému Hallstattu i pár dní v lázních? Není nic jednoduššího, než si rezervovat svůj pobyt u rakouských jezer v nedalekém Bad Aussee. Hotel je přímo propojený s lázněmi Narzissenbad a od Hallstattu vás dělí pouhých 15 kilometrů. Nejpozději do hodiny byste měli dorazit i ke Gosausee.

Ubytování v Bad Aussee

 


Další tipy na rakouská jezera: