Grundlsee: výlet ke 3 jezerům

 

Grundlsee je ve Štýrsku největším jezerem a je zde považováno i za jedno z nejhezčích přírodních koupališť. I proto si získalo mezi místními přezdívku Štýrské moře. Tohle 6 km dlouhé a 1 km široké jezero vás bude lákat svými veřejně přístupnými plážemi téměř po celém jeho obvodu. Průzračná voda v Grundlsee má téměř status pitné vody, a proto je stále častěji oblíbeným místem k letnímu svlažení i pro rodiny s dětmi.


— AKČNÍ UBYTOVÁNÍ U GRUNDLSEE — 


 

Grundlsee

Grundlsee /© STMG | Parzer

Jezero se nachází v nadmořské výšce 708 metrů a jeho hloubka byla naměřena ve 64 metrech. Kolem dokola na vás čekají kulisy majestátně se tyčících hor, kterými se můžete kochat nejen při koupaní v Grundlsee, ale budou vašimi průvodci i při vašich procházkách kolem pobřeží.

Grundlsee

Grundlsee / © TVB Ausseerland – Salzkammergut / Tom Lamm

Grundlsee

Grundlsee / Foto: Schiffahrt Grundlsee, Florian Loitzl

  • Na veřejných plážích mají psi zákaz vstupu, ale kolem jezera své čtyřnohé mazlíčky smíte vzít na vodítku společně na procházku.
  • U Grundlsee se nachází i nudistická část pláže
  • Některé upravené stezky kolem jezera jsou vhodné i pro kočárky. Pokud plánujete delší výšlapy do okolí, doporučujeme spíš krosnu na záda či šátek
Podzim u Grundlsee

Podzim u Grundlsee / Rakouská jezera

Podzim u Grundlsee

Podzim u Grundlsee / Rakouská jezera

V Grundlsee je povoleno chytání ryb na povolenku, kterou byste měli mít možnost zakoupit v informačním centru přímo u jezera. Na jezeře funguje i lodní linková doprava, kterou se můžete během svého výletu či dovolené svézt z jednoho břehu na druhý. Pokud dáváte přednost individuální plavbě po jezeře, doporučujeme poohlédnout se po půjčovnách loděk, které se zde také provozují. Jezero je rájem i pro plachtaře, kteří zde mají i svůj klub a školu. Samozřejmě je jezero rájem i pro paddleboardisty.

Grundlsee

Grundlsee / Rakouská jezera


TIP na výlety od Grundlsee:


Toplitzsee

Pokud se budete chtít pohodlně vypravit na výlet k dalšímu jezeru Toplitzsee, stačí zaparkovat v městečku Gössl, na konci Grundlsee. Zde naleznete oficiální parkoviště, odkud vedou 2 turistické stezky (cca 1,5- 2 km) přímo k Toplitzsee. Prvně volíme stezku přes městečko Gössl, kde míjíme malý kostel. Pokračujeme po lesní stezce kolem Gösslerovy zdi. Podruhé zkoušíme i druhou lesní stezku, kde je odbočka i k historickému Ranftmühle. Tohle vodní kolo je oblíbenou zastávkou při výletu k Toplitzsee, a proto ho doporučujeme nevynechat.

Jestli zvolíte placené parkoviště, které se nachází nedaleko od námi doporučovaného Hotelu Mondi, počítejte s procházkou cca 2 h do městečka Gössl (dle rychlosti chůze a počtu zastávek). Stejně tak se můžete svézt lodí na cestě tam i zpět.

Toplitzsee

Toplitzsee / Rakouská jezera

Toplitzsee nalezneme v nadmořské výšce 718 metrů a je dlouhé 1, 8 kilometru. Z městečka Gössl vám sem procházka bude trvat do půl hodiny. Kromě přírodních krás, které zde na vás čekají, byste si před výletem měli přečíst něco málo i k jeho bohaté historii. Legenda o ukrytém nacistickém pokladu, která se k tomuto jezeru váže, je mnohdy také jedním z hlavních lákadel spousty návštěvníků.

Toplitzsee

Toplitzsee / Rakouská jezera

Jakmile vám během výletu vyhládne, doporučujeme zajít do vyhlášené restaurace Fischerhütte am Toplitzsee. Restaurace je členem rybářských restaurací Solné komory. Sedět můžete jak uvnitř, tak si užít svůj oběd ze zahrádky s výhledem přímo na jezero.

Fischerhütte am Toplitzsee

Fischerhütte am Toplitzsee | © TVB Ausseerland Salzkammergut/

Kolem Toplitzsee nevede žádná pohodlná stezka, po které byste se dostali dál ke Kammersee. Skály zde strmě svírají jezero a především pak na jaře a na podzim můžete slyšet hučet vopopády uprostřed hustých lesů, jež napomáhají skalám k magické atmosféře daného místa.

Plätte - Grundlsee

Plätte – Grundelsee / © TVB Ausseerland – Salzkammergut | Tom Lamm

Kammersee

Jak se tedy k tajemnému horskému jezírku Kammersee dostat? Navštívit ho můžete pomocí lodí – vorů. Tzv. Plätten jsou tradiční dřevěné lodě, které na jezerech dřív jezdily a vozil se na nich různý náklad. Vašemu zraku jistě neunikne, že se až nápadně podobají benátským gondolám. Díky jejich trupu je umožněno hladké kotvení na břehu. Pokud tento výlet k jezeru Kammersee absolvujete včetně jízdy lodí po Toplitzsee, jistě mi dáte za pravdu, že člověk zde má pocit, jakoby se zastavil čas.

Toplitzsee Plaette

Toplitzsee – Kammersee / Foto: Schifffahrt Grundlsee, Astrid Eder

  • Od výstupu z lodí vám cesta ke Kammersee zabere cca 5 min a většinou je zde čas na prohlídku cca 15- 30 min.

Na jízdu lodí si lze zakoupit jízdenky:

  • na samotná jezera Grundlsee a Toplitzsee
  • nebo si pořídit 3-jezerní tiket na kompletní výlet
  • na loď je za poplatek možné vzít i své psy
  • více info: schifffahrt-grundlsee.at
Grundlsee

Grundlsee / Foto: Schiffahrt Grundlsee, Florian Loitzl

Grundlsee

Grundlsee / © TVB Ausseerland – Salzkammergut | Tom Lamm


Ubytování u Grundlsee

Ubytování u Grundlsee není mnoho, ale pokud se rozhodnete spojit dovolenou i s návštěvou dalších jezer v okolí, nabízí se vám hned několik možností, kde složit hlavu. Pokud však dáváte přednost luxusnímu ubytování u Grundlsee, přímo s výhledem na jezero, doporučujeme zvolit následující hotel:

Mondi Hotel am Grundlsee

>> Porovnat všechna ubytování u Grundlsee a rezervovat pobyt 


Mohlo by vás také zajímat: