4 trasy k vrcholu Loser

 

Výlet k vrcholu Loser kolem jezera Augstsee si můžete naplánovat jako jednodenní výlet, nebo si ho dopřát v rámci víkendu, kdy budete mít ubytování v Altaussee. To, jakou varinatu výletu zvolíte necháme na vás. Osobně máme vyzkoušené 4 trasy, které najdete rozepsané v dnešním tipu na výlet. Každopádně doporučujeme užít si výlet jak k vrcholu Loser, tak navštívit tmavě modré jezero Altaussee, o kterém jsme se pro vás rozepsali v předchozím tipu na výlet:

Loserfenster

Loserfenster / foto: Rakouská jezera


— AKČNÍ UBYTOVÁNÍ U ALTAUSSEE — 


Výlet k vrcholu Loser od Loser Alm

Výlet k vrcholu Loser od Loser Alm je ideálním tipem pro několikahodinovou, poměrně nenáročnou procházku. Pokud si budete chtít takto cestu zkrátit, počítejte s poplatkem za vysokohorskou cestu Loser Panoramastrasse . Tímto si ušetříte několik hodin pěší chůze přímo od Altaussee. Na konci cesty je velké parkoviště s restaurací, odkud bude váš dnešní výlet začínat. I zde naleznete velké tabule s mapou a označením jednotlivých stezek. Doporučuji však nezapomenout si vzít u pokladny dole i podrobnou mapku, jež se vám na cestě bude hodit.

Loser / Altaussee

Loser / Altaussee – oficiální mapa stezek / credit: Altaussee turistická centrála

První zastávka vás bude čekat hned za prvním menším stoupáním nad parkovištěm. Jezero Augstsee je malebným místem i pro turisty vypravující se k vrcholu Loser přímo od jezera Altaussee. Spousta výletníku si zde rozloží piknik a pro někoho je Augstsee i hlavním cílem celého výletu. My se zde pouze na pár minut pokocháme výhledy do okolí a rozhodujeme se, jakou stezkou se vypravíme k další lákavé zastavce, kterou je Loserfenster. Na výběr máte nyní 2 cesty. Jednoduchý rodinný výšlap po modré z levé strany jezera, či náročnější cestu po červené. My volíme červenou stezku a pokračujeme tedy po pravé straně Augstsee do kopce přes menší skalní cestičky.

Loseralm

Loseralm / foto: Rakouská jezera

Loseralm

Loseralm / foto: Rakouská jezera

Loseralm

Loseralm / foto: Rakouská jezera

Po pár minutách stoupání se nám nabízí doslova dechberoucí výhledy přes Augstsee do okolní horské krajiny. Pokračujeme dál, kde nás již po chvilce vítá úchvatný skalní útvar, Loserfenster. Máme štěstí, že jsme k tomuto skalnímu oknu dorazili pouze v doprovodu dalšího páru a poté, co se zde vyfotí, si  Loserfenster můžeme užít jen pro sebe. Kouzelná místa jako tato vybízí k rozložení pikniku, avšak před námi je ještě poměrně dlouhá cesta k vrcholu Loser, a tak pokračujeme dál a plánujeme, že se u Loserfenster případně zastavíme i při cestě dolů.

Augstsee

Augstsee / foto: Rakouská jezera

Augstsee

Augstsee / Altaussee / foto: Rakouská jezera

Augstsee

Augstsee / foto: Rakouská jezera

Další zastávka nás čeká přímo až na vrcholu Loser, u kříže. Celou cestu nám poměrně fouká a zde, u vrcholu, je vítr ještě silnější. Určitě si nezapomeňtě přibalit větrovku a čelenku/ čepici. Máme opět štěstí, že z vrcholu pávě odchází skupinka turistů a za námi dlouho další nejdou. Za odměnu si na lavičce rozbalujeme naší svačinu a kocháme se kolem dokola dechberoucími výhledy na jezero Altaussee i na horské masivy.

  • Od parkoviště u Loseralm máte na výběr 2 možnosti – modré stezky 1, 2, a 3 v místě kolem jezera Augstsee a k Loserfenster
  • Na modré rodinné stezky navazuje červená stezka č. 256 vedoucí již přímo k vrcholu Loser
Loser

Loser / foto: Rakouská jezera

Loser

Loser / foto: Rakouská jezera

Augstsee

Augstsee / foto: Rakouská jezera

Výlet k vrcholu Loser od jezera Altaussee

Pokud se budete chtít na výlet k vrcholu Loser vypravit přímo od jezera Altaussee, doporučuji dorazit na parkoviště v brzkých ranních hodinách. Lepší varianta je samozřejmě ubytovat se v některém z mísních hotelů a vyrazit brzy ráno, nejpozději po snídani. Dobré značení cest i pohled k vrcholu Loser, prakticky po celou dobu vašeho výšlapu, zaručují, že byste se neměli ztratit. Doporučuji však nastudovat si trasu dopředu podle vámi preferované obtížnosti. Na náročnější stezky počítejte s vybavením na feraty. Pokud zvolíte stezku přes Loser Alm, další část cesty bude kopírovat předchozí popisek.

  • Od Altaussee se vydejte po levém břehu jezera a sledujte značení na červenou stezku č. 254
  • Jakmile dojdete k Loserhütte, můžete se vypravit po červené stezce č. 255 přímo k vrcholu Loser (tím pádem vynecháte jezero Augstsee)
Výlet od Altausseer See na vrchol Loser

Výlet kolem Altausseer See, v dáli je vidět vrchol Loser / foto: Rakouská jezera

Loserfenster

Loserfenster / foto: Rakouská jezera

Loser

Loser / foto: Rakouská jezera

Loser

Loser / foto: Rakouská jezera

Loser

Loser / foto: Rakouská jezera

 

Dnešní výlet hodnotíme díky všudepřítomným dechberoucím výhledům hodně vysoko. Cesta je až na vrchol ke kříži velmi členitá. Vzhledem ke stezkám, které vedou mnohdy po skalách, doporučujeme mít kvalitní pevnou obuv s neklouzavou podrážkou.

Loserfenster

Loserfenster / foto: Rakouská jezera

Náročnost výletu k vrcholu Loser pro rodiče s malými dětmi a pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Modré stezky vedoucí od parkoviště Loseralm kolem jezera Augstsee a k zastávce Loserfenster se hodí i pro méně zdatné turisty. Stezky nejsou vhodné pro kočárky a vozíčkáře, pouze prvních pár desítek metrů je možné dojet k jezeru Augstsee, mírně do kopce. Pěkné stezky naleznete naopak kolem jezera Altaussee. 

Červené stezky vedou mnohdy i přes skály, doporučujeme zvážit vaši fyzickou kondici, zda se na výlet vypravíte s dětmi v krosně.

Augstsee

Augstsee / foto: Rakouská jezera

Ubytování v Bad Aussee

Najít hezký a volný hotel či apartmán u Altaussee může být v hlavní sezóně občas obtížné. A nejen kvůli tomu doporučuji poohlédnout se i po ubytování v Bad Aussee, které je jen několik kilometrů vzdálené. Svůj pobyt u Altaussee tak můžete spojit s návštěvou nedalekého Grundelsee. Pokud zároveň využijete našeho ověřeného tipu na ubytování v Bad Aussee, můžete se těšit i na příjemnou regeneraci v tamním wellness.

Ubytování v Bad Aussee

Mohlo by vás také zajímat: