Tauplitz: tip na výlet kolem 6 jezer

 

Tauplitz je pro mnoho českých turistů známé lyžařské středisko v Rakousku, které se nachází jen necelé tři hodiny cesty autem od jihočeských hranic. Méně lidí však ví, že stejně jako má toho spoustu co nabídnout v zimě, tak vás dokáže ohromit svými přírodními krásami i od jara do podzimu. Ve střední Evropě je Tauplitzalm s výškou 1650 metrů největší náhorní plošinou a nabízí spoustu vyžití nejen pro horolezce, ale především pro každého milovníka přírody.


> POROVNAT UBYTOVÁNÍ V TAUPLITZ ZDE <

> POROVNAT UBYTOVÁNÍ NA TAUPLITZALM ZDE <


 

Dovolená v Tauplitz

Dovolená v Tauplitz: jezero Grosssee 

Dovolená v Tauplitz

Kromě panoramatických výhledů, čístého horského vzduchu vás letní dovolená v Tauplitz naláká především svým největším pokladem tohoto místa a tím je zaručeně procházka kolem 6 jezer. Výhodou tohoto výletu je dozajista to, že si zde každý může zvolit trasu podle svých možností a schopností. Dobré je se samozřejmě nepřeceňovat a stejně tak by byla škoda, aby se zdraví výletnící podceňovali a cestu si o nějaké to jezero zkracovali. Až nad jezero Steirersee dojedete po silnici i s kočárkem či invalidním vozíkem. Počítejte však s menším převýšením. Pokud chcete mít jistotu, že se dostanete ke všem jezerům, doporučujeme vzít si na děti nosítko/šátek.

6 jezer na Tauplitzalm

6 jezer na Tauplitzalm / foto: Rakouská jezera

Všude kolem cest vás budou těšit alpské louky, které jsou od jara rozkvetlé filavou alpskou růži. Obdivovat můžete i sametově modrý hořec, karafiáty a další horské květiny. Naopak, pokud bude vaše dovolená v Tauplitz na podzim, budou vás zde dojímat modříny, které se na horských svazích třpytí svým jemným zlatavým nádechem. V zimě si zde sice již neužijete procházku kolem zelených louk s koupaním v jezerech, ale zato se můžete těšit na 42 kilometrů perfektně upravených sjezdovek. Teď se ale již pusťme do dnešního výletu, který vás zavede do aplského ráje, kde vás provedeme kolem 6 jezer na Tauplitzalm. Vy, kteří si neradi berete na výlet svačiny, se těšte i na tradiční hospůdky, kterých cestou potkáte hned několik.

Dovolená v Tauplitz a procházky po Tauplitzalm jsou vhodné i pro psy.

Tauplitzalm: jezero Steirersee

Tauplitzalm: jezero Steirersee / foto: Rakouská jezera

Dovolená v Tauplitz: jezero Steirersee

Dovolená v Tauplitz: jezero Steirersee / foto: Rakouská jezera

Doprava a parkování na Tauplitzalm

Jakým způsobem se vypravíte na Tauplitzalm, je zcela na vás. Záležet bude i na tom, kde zvolíte v Tauplitz ubytování. Pokud se ubytujete v městečku pod lanovkou, bude pro vás nejlepší vypravit se na výlet pomocí 4 sedačkové lanovky. Pokud chcete trasu kolem 6 jezer začít klasicky, vydáte se po výstupu z lanovky do leva, směrem k parkovišti, odkud se budete již řídit dle mapy a ukazatelů. Cesty jsou zde dobře značené, tak se nemusíte obávat, že byste se ztratili.

Doprava a parkování na Tauplitzalm

Doprava a parkování na Tauplitzalm / foto: Rakouská jezera

Druhou variantou je zvolit v Tauplitz ubytování přímo mezi jezery. Díky tomu budete mít všechny stezky přímo pár kroků od hotelu. Vybírat zde můžete jak mezi většími hotely, tak i mezi útulnými tradičními chatami v horském stylu.

Parkování na Tauplitzalm

Parkování na Tauplitzalm / foto: Rakouská jezera

V neposlední řadě, se na Tauplitzalm můžete vypravit autem po vysokohorské placené silnici, po které přijedete pohodlně až na parkoviště, odkud začínají stezky kolem jezer. Ať už pojedete autem po zážitkové silnici, nebo se vypravíte lanovkou z městečka Tauplitz, nezapomeňte si u pokladen (nebo v informačním středisku) vyzvednout mapu výletů na Tauplitzalm. Všechna jezera zde máte názorně s popisem výletů pěkně popsané a vyobrazené a ačkoliv budete připraveni z našeho dnešního článku, mapa vám na místě váš výlet ještě víc ulehčí.

6 jezer na Tauplitzalm

Pokud jste tip na výlet kolem 6 jezer na Tauplitzalm objevili až dnes, věřte, že to pro vás bude (nejen) za pěkného letního počasí jeden z nejhezčích jezerních výletů v Rakousku. Pro kompletní výlet si rezervujte okolo 5 hodin času. V případě, že si po cestě zvolíte další odbočky, například k Leistalm, přidejte si hodinu navíc. Stejně tak si připočtěte čas, který strávíte v horských hospůdkách a koupáním v některém z jezer. Osobně nás ke koupání zlákalo jezero Steirersee v odpoledních hodinách.

Restaurace na Tauplitzalm

Tauplitzalm: Horské chaty (Hütte) nad jezerem Steirersee / foto: Rakouská jezera

1. Krallersee

Přímo od parkoviště se vydáte za cedulí mírně do kopce na západ. První jezero, které vás při vašem dnešním výletu bude očekávat se jmenuje Krallersee a řadí se na Tauplitzalm mezi ty menší. Cestou vás zaujmou dva hotely, ve kterých si můžete zajistit ubytování. První je Hotel Hollhaus a druhý Hotel Haus Alpin, oblíbený především mezi Čechy. Již z kopce od hotelu vás bude uchvacovat výhled na temně se třpytící jezero na úpatí  hory Lawinstein. Za klidných dní zde můžete pozorovat vážky a dokonce uslyšíte i zpěv žab. Někdo si cestu krátí a jezero neobchází, byla by to ale škoda. Při této procházce si užijete výhled na jezero ze všech stran.

6 jezer na Tauplitzalm: Krallersee

6 jezer na Tauplitzalm: Krallersee / foto: Rakouská jezera

2. Grosssee

Dalším jezerem, které nás na cestě bude čekat, je Grosssee. Ze 6 jezer na Tauplitzalm je právě tohle jedním z nejoblíbenějších i pro kratší výlety. Spousta výletníků zde zastavují a kochají se  360 stuňovým výhledem přes hory, jezero i zelené louky, které jsou v zimě zasněženou sjezdovkou. Ještě než se vydáte vlevo mírně z kopce, můžete si vyjít menší výšlap na vrchol, odkud se vám nabídne dechberoucí výhled na tamní krajinu.

Tauplitzalm: Grosssee

Tauplitzalm: Grosssee / foto: Rakouská jezera

Cestou z kopce, k břehům jezera, dávejte i pozor, kam šlapete. V letních horkých dnech se tu mohou vyhřívat i zmije. Po této stezce byste šli kočárkem jen ztěžka. Abyste se neochudili i o následující výhledy, doporučujeme vzít si na tento výlet nosítko či šátek. U tohoto jezera se setkáte i s hejny kachen a pro vaše rozjímaní zde naleznete i několik laviček.

3. Märchensee

Pokud byste od jezera Grosssee spěchali, pak byste zcela určitě minuli jedno z nejmalebnějších jezer na Taplitzalm. K Märchensee dojdete za pár minut, pokud se vydáte odbočkou se značením, jež je opravdu lehké minout, dávejte tedy při cestě pozor. Vzhledem k tomu, že spousta turistů odbočku skutečně mine, je velmi pravděpodobné, že mimo hlavní sezónu si ho užijete sami pro sebe.

6 jezer na Tauplitzalm: Märchensee

6 jezer na Tauplitzalm: odbočka k Märchensee / foto: Rakouská jezera

4. Tauplitzsee

Tauplitzsee je dalším bažinatým jezerem, které vás při vašem výletu na 6 jezer na Tauplitzalm čeká. Jezero nás osobně nijak neuchvacuje a věřím, že i pro vás bude jen dalším bodem, kolem kterého projdete. Při vzdálenejších výhledech však dotváří pohádkový ráz tamní přírody, společně s tradičními dřevěnými chatkami, ve kterých si můžete rezervovat svůj nocleh.

Tauplitzalm: Tauplitzsee

Tauplitzalm: Tauplitzsee / foto: Rakouská jezera

5. Steirersee

Druhé nejoblíbenější jezero na Tauplitzalm je smaragdové Steirersee. Díky asfaltové cestě, která vede k horským hospůdkám, odkud je dechberoucí výhled na tohle pohádkové jezero, se k němu dostanou i rodiny s dětmi v kočárku, či turisté na invalidním vozíku. Počítejte však s menším klesáním a následným stoupáním do kopce zpět. Na Steirersee je nádherný výhled snad ze všech stran. Pokud se k poslednímu jezeru vypravíte až v odpoledních hodinách, doporučujeme, abyste zvolili cestu po levém břehu Steirersee a po pravém se následně vraceli. Užijete si tak krásné výhledy a slunce budete mít na správné straně.

6 jezer na Tauplitzalm: Steirersee

6 jezer na Tauplitzalm: Steirersee / foto: Rakouská jezera

Dovolená v Tauplitz: jezero Steirersee

Dovolená v Tauplitz: jezero Steirersee / foto: Rakouská jezera

Dovolená v Tauplitz: jezero Steirersee

Dovolená v Tauplitz: jezero Steirersee / foto: Rakouská jezera

Tauplitzalm

Tauplitzalm / foto: Rakouská jezera

 

6. Schwarzensee

Jakmile opustíte jezero Steirersee, bude vás čekat jen poslední jezerní zastávka a ta má název Schwarzensee. Na cestu doporučujeme kvalitní trekovou obuv. Místy se schází po skále a chůze přes kořeny také není výjimkou. U Schwarzensee se můžete vydat k další horské chalupě na kterou naleznete reklamu před příchodem k jezeru. Osobně jsme si oblíbili hospůdky s výhledem na Steirersee, a tak necháme na vás samotných, zda dojdete výlet až na konec Tauplitzalm.

Tauplitzalm: jezero Schwarzensee

Tauplitzalm: jezero Schwarzensee / foto: Rakouská jezera

My se již vracíme zpět přes pravý břeh jezera Steirersee, abychom se zde při odpoledním hřejivém slunci stihli ještě vykoupat. Na břehu jezera jsme již jedinými turisty, a tak si panoramatické výhledy na mohutný Grimming a legendární Sturzhahn užíváme v komorní atmosféře. Cestou zpět se již stmívá a to je nejvyšší čas navštívit některou z místních restaurací pro něco dobrého za odměnu.

Tauplitz ubytování

Tauplitz ubytování

Tauplitz ubytování v tradičních chatkách

Tauplitz ubytování v tradičních chatkách / foto: Rakouská jezera

Ubytování přímo na Tauplitzalm >> KLIK ZDE

Mohlo by vás také zajímat: