Hallstatt nejen v létě

 

Jezero Hallstatt a jeho přilehlé stejnojmenné městečko Hallstatt patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších míst v Rakousku vůbec. Každoročně se sem, do vnitřní oblasti Solné komory, sjíždějí turisté z celého světa. Hallstatt v létě je tím oblíbenější, že po celodenní procházce kolem historických zastávek městem, i na vrcholu u vyhlídky, vám nabízí příjemné svlažení v jezeře. Kdo tohle místo navštívil již v dřívějších letech, nám dá jistě za pravdu, že kdy jindy se vyplatilo navštívit tohle malebné městečko hned dvakrát, než právě během covidového léta 2020, kdy nás Hallstatt překvapil svou příjemnou atmosférou, při které se nám naskytla příležitost projít si město bez obvykle všude přítomných davů turistů.

Pokud jste tohle léto návštěvu nestihli, nezoufejte a nechte se inspirovat naším reportem z výletu a navštivte Hallstatt kdykoliv během roku. Doporučujeme dorazit brzy ráno (ideálně před 9. ranní), pokud možno mimo sezónu a víkend. V případě, že nemůžete v pracovních dnech, ubytujte se v okolí jezera, nebo zaparkujte v blízkosti trajektových linek a do Hallstattu vyražte lodí. Sledujte před svým plánovaným výletem i předpověď počasí.


Nechte se inspirovat i pro vaši dovolenou:

>> 7 tipů na ubytování v Gosau << 


 

Hallstatt

Hallstatt / photo credit: Rakouská jezera

Parkování v Hallstattu

Pokud se do Hallstattu vypravíte autem, doporučujeme dorazit v kteroukoliv roční dobu dostatečně včas, abyste mohli bez problému zaparkovat hned nedaleko centra. Letos v létě je návštěva tohoto úchvatného místa zpříjemněna absencí asijských turistů. Parkování v Hallstattu se nám na druhý pokus podařilo během jednoho červencového dopoledne v krytých garážích. V letních měsících zde na parkoviště pouští hlídači, tudíž nemůžete objíždět a čekat, až někdo vyjede. S trpělivostí však stačí město chvíli objíždět, než budete vpuštěni. Pokud trpělivostí v tomto směru neoplýváte, zaparkujte přímo několik kilometrů po cestě za centrem a do Hallstattu vyražte pěšky či lodí. Parkování v Hallstattu vás bude stát cca do 10 EUR na max 12 hodin.


>> AKČNÍ UBYTOVÁNÍ V HALLSTATTU ZDE << 


 

Parkování v Hallstattu

Parkování v Hallstattu / photo credit: Rakouská jezera

Parkování v Hallstattu

Parkování v Hallstattu / photo credit: Rakouská jezera

Hallstatt

Malebné a historické městečko Hallstatt je vměstnané podél jezera, pod horou Salzberg. Přibližně 800 obyvatel zde žije v domech, jejichž stáří se datuje u většiny z nich k 16. století. Prohlídka města není nikterak dlouhá ani náročná. Centrum historického Hallstattu tvoří prakticky jen jedna hlavní úzká ulice a malebné náměstí. Kousek odsud můžete navštívit muzeum a kromě tradiční fotografie od zábradlí na Hallstatt si vyjděte i pár schodů na vyhlídku od kostela.

Hallstatt

Hallstatt / photo credit: Rakouská jezera

Hallstatt

Hallstatt / photo credit: Rakouská jezera

Doporučujeme vyjet lanovkou i nad Hallstatt, odkud se budete kochat z vyhlídky Sky walk na celé jezero. Pokud vás k obědu nezláká některá z restaurací v historickém centru, pochutnejte si na něm s vyhlídkou na hoře. Zde pokračujte na prohlídku jedněch z nejstarších důlních štol na světě a k archeologickému muzeu hallstattského pohřebiště. Historie této oblasti je bohatě spjata s těžbou soli, která zde měla tradici po celá tisíciletí.

Hallstatt v létě

Hallstatt / photo credit: Rakouská jezera

Hallstatt v létě

Hallstatt v létě / photo credit: Rakouská jezera

Hallstatt v létě 2020 má to kouzlo, že na žádné z oblíbených vyhlídek nebudete muset dlouze čekat, ba co víc, některé budete mít dokonce jen pro sebe. Je příjemnou změnou slyšet během procházky tak populárního městečka češtinu jako nejčastější jazyk. Ne všechny restaurace a kavárny jsou však otevřené. Hodně z nich otevírá letos v létě jen na víkendy. I tak je ale dostatek oblíbených míst, kam si můžete zajít na oběd či na kávu.

Hallstatt v létě

Hallstatt v létě / photo credit: Rakouská jezera

Muzeum v Hallstattu

Muzeum v Hallstattu / photo credit: Rakouská jezera

Jezero Hallstatt

Jezero Hallstatt je cca 8 kilometrů dlouhé a necelé 2 kilometry široké. Kolem dokola je sevřené horami a co se týče rybaření, řadí se mezi nejbohatší jezera v tomto směru v Rakousku. V létě nabízí jezero Hallstatt příjemné svlažení nejen po celodenních procházkách městem a po horských výšlapech. Přímo ke koupání je nedaleko od historického centra tzv. Badeinsel, ke kterému je to blízko i z místního kempu a z obou parkovišť.

Hallstatt v létě

Hallstatt v létě / photo credit: Rakouská jezera

Hallstatt v létě

Hallstatt v létě / photo credit: Rakouská jezera

Přes jezero se dá naplánovat výlet s několika zastávkami místními trajekty. Lístky se kupují přímo na místě a konkrétně letos v létě se zde nestojí téměř žádné fronty. Stejně tak si můžete zapůjčit soukromé loďky, čluny, kýčovité labutě či šlapadla. Pokud se vypravíte do Hallstattu vlakem, od železnice se do centra dopravíte taktéž lodí.

Hallstatt

Hallstatt / photo credit: Rakouská jezera

Kromě procházky centrem Hallstattu, koupání ve stejnojmenném jezeře a výletu na vyhlídku s návštěvou solných dolů, můžete v rámci dovolené zde navštívit i jeskynní systémy. Po návštěvě Hallstattu vás jistě nepřekvapí ani fakt, že celá oblast je od roku 1996 zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Hallstatt

Hallstatt – pohled na lanovku / photo credit: Rakouská jezera

Ubytování v Hallstattu 

Pokud se rozhodnete navštívit Hallstatt v létě 2020, jedním z dalších příjemných zjištění bude, že se vám nejspíš podaří nalézt ubytování i v centru obce. S nižšími cenami sice nepočítejte, ale s volnějšími kapacitami hotelů a pensionů ano. Pokud si za atraktivitu daného místa připlácet nehodláte, doporučujeme hledat ubytování v nedalekém městě Obertraun. Oblíbená je i varianta hotelů a apartmánů v městečku Gosau, jen pár minut autem od Hallstattu. Zde se dá spojit dovolená s návštěvou úchvatných jezer Gosauseen. 

Ubytování v Hallstattu

Ubytování v Hallstattu je samo o sobě považováno za nezapomenutelný zážitek. Jednak si můžete atmosféru historického místa dopřát po celý den, vychutnáte si navíc i noční romantické procházky úzkými uličkami. Při ubytování v Hallstattu přímo v historickém centru myslete na to, že parkovat své auto budete muset na veřejných parkovištích. Při rezervaci se ujistěte, zda si parkování hradíte sami, či zda pension – hotel poskytuje poukaz na slevu (celou úhradu) a zda je zajištěn shuttle do ubytování či nikoliv.


NENAŠLI JSTE VHODNÉ UBYTOVÁNÍ PŘÍMO V HALLSTATTU? NECHTE SE INSPIROVAT NAŠIMI TIPY NA UBYTOVÁNÍ V NEDALEKÉM GOSAU: 

COOEE alpin Hotel Dachstein - Ubytování v Gosau


CAMP HALLSTATT

Ubytování v Hallstattu

Ubytování v Hallstattu / photo credit: Rakouská jezera

Camping Hallstatt

Camping Klausner-Höll Lahnstraße 201, 4830 Hallstatt +43 (0) 6134 / 8322

Camping Hallstatt / ceník

Camping Hallstatt / ceník 2022

 


Hallstatt v zimě

Stejně jako v letní sezóně je Hallstatt v zimě neméně úchvatný a nabízí i se sněhovou pokrývkou dechberoucí výhledy. Chcete si užít Hallstatt v zimě na maximum? Plánujte podle předpovědi počasí a vyražte sem na výlet po čerstvé sněhové nadílce, kdy budou vaše fotografie nejkrásnější.

Hallstatt v zimě

Hallstatt v zimě 2022 / foto: Rakouská jezera


Mohlo by vás také zajímat: